5 Adımda Geniş Kapsamlı İşyeri Sigortası Hazırlamak

Bugün size önemli görünmeyen bir risk unsuru, ilerde ticari geleceğinizi etkileyebilir. İşyerleri; yangın, infilak, duman ve hararet gibi birçok riske açık haldedir. Bu risklerin gerçekleşmesi ile ticari mallarınız da zarar görebilmektedir.

İşyerinizdeki çalışma alanları dışında çalışanlar da işveren sorumluluğu altındadır. Tüm bunlar bir araya gelince de hiçbir şey yapılmadığında tüm risklerle karşılaşmak kaçınılmazdır. Kazaların sonuçlarından da ağır derecede etkilenebilirsiniz. Bu durumlardan korunmak ise İşyeri Sigortaları ile mümkün.

Her işyerinin risk durumu farklıdır. Poliçelerden tam verim alınabilmesi için işyeri sigortaları, işyerlerine özel kalemlerle oluşturulur. Teminatlar özenle, her risk düşünülerek hazırlanır. Bu poliçeleri geniş kapsamlı olarak hazırlamak, doğru adımları atabilmek ve sigorta hazırlanırken birçok konuya dikkat edilmesi gerektiği için bu konuyu inceledik.

İşyeri sigortası teklifi almak ister misiniz?

1) İşyeri Sigortası’nda bulunacak teminatlar belirlenmeli

Her işyerinin risk durumlarının farklı olmasından dolayı hazırlanacak poliçe teminatları da farklıdır. Her işyeri kendi ihtiyaçlarına ve risklerine göre poliçesini hazırlar. Sigorta şirketleri bu özel imkanların dışında ana teminatları sunar. Bunlar; Yangın, yıldırım, infilak, deprem, hırsızlık, sel ve su baskını, grev-lokavt, halk hareketleri, terör, kötü niyetli hareketler gibi teminatlardır.
İşyeri ihtiyaçlarına göre ana teminatlara ek teminatlar düzenlenir. Bunlar işyerine özel olarak belirlenir. Genel anlamda ek teminat seçenekleri; dolu, fırtına, yer kayması, kira kaybı, işveren sorumluluk, enkaz kaldırma, iş durması, sabit kıymetlerin çalınması, yangın mali sorumluluk, alternatif işyeri masrafları, ferdi kaza, hukuksal koruma teminatı gibi teminatlardır.
Teminatların özenle belirlenmesi ile ilerde oluşabilecek durumlara karşı önceden hazırlıklı olabilirsiniz.

2) Teminat dışı durumlar bilinmelidir

İşyeri Sigortalarında teminat altına alınabilecek durumların yanında teminat altına alınamayacak durumlar da söz konusudur. Bu durumların bilinmesi, ilerde yaşanabilecek durumlara karşı mağdur olunmaması için önemlidir. Sigortalıların bu durumları da bilerek poliçelerini hazırlamaları gerekmektedir. Böylece sorumlu oldukları durumları da bilerek önlem alabilirler.

İşyerinizi Teminat Altına Alalım!

3) Sigorta şirketlerinin karşılaştırılması 

Ülkemizde sigortacılık piyasası gün geçtikçe artmaktadır. Bu kadar seçeneğin olduğu bir piyasada araştırma yapılmadan şirketlerin belirlenmesi verilebilecek en kötü kararlardan biridir. Sigorta şirketlerinin sunduğu ürünler, limitler, fiyatlar, teminatlar farklıdır. Sigorta poliçesini oluşturmadan önce tüm seçenekler değerlendirilmeli ve ihtiyaçlarla fiyat performanslarının iyice karşılaştırılması gerekmektedir.
Sigorta seçimi yapılırken uzman desteği alarak, ihtiyaçlarınızla şirketlerin imkanlarını daha doğru değerlendirebilirsiniz.

4) Gerekli bilgi ve belgelerin paylaşımı

Sigorta şirketleri sigortayı başlatmadan önce işyerinizle ilgili bilgi ve belgeleri istemektedir. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde belirtilmesi işlemlerin doğru yapılabilmesi için önemlidir.
Her sigorta şirketinin sigorta poliçesi başlatmadan önce isteyebileceği belgeler:
-TC yada vergi kimlik numarası
-Riziko adresi
-Emtia, demirbaş, dekorasyon, cam, işyerine ait makinelerin değeri
-İşyerinin faaliyet konusu
-Alınmış güvenlik önlemleri

5) Sigorta primlerinin ve limitlerin değerlendirilmesi

Her işyerinin risk durumlarının farklı olmasından dolayı teminatlar da farklılık göstermektedir. Bu sebeple belirlenen fiyatlar ve primler de farklılık göstermektedir. Bu fiyatlar belirlenirken de farklı kriterler değerlendirilmektedir. Poliçenin geniş olması primleri de etkilemektedir. Bu sebeple adayın, ihtiyaçlarına yönelik olarak poliçeyi oluşturması gerekmektedir. Verilen tekliflere göre de şartların üzerinden geçilerek en doğru sonuca ulaşılması gerekmektedir. 

Aktürk Sigorta’nın ekibi ile iletişime geçerek fiyatlar belirlenirken göz önünde bulundurulan kriterler hakkında bilgi alabilir, sizin için en uygun olan poliçenin belirlenmesi adına ihtiyaçlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. 

Siz sadece işinize odaklanın, biz risklerinizi belirleyerek onları ortadan kaldıralım.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Önerilen Diğer Yazılarımız