5 Adımda Güvenli Bir İşyeri Oluşturmak

İşyerleri riskli durumlara her zaman açık bir konumdadır. İşyerleriniz için atacağınız doğru adımlarla işyerinizi ve çalışanlarınızı koruyabilir, yaşanacak kayıpları önleyebilirsiniz. Çalışanlar, işyeri sahiplerinin sorumluluğu altında bazı haklara sahiptirler. İşveren yükümlülükleri kanunlar kapsamında belirtilmiştir.

İşyerlerinde sağlanacak güvenlik önlemleri ile çalışanlar ve işverenler; güvenli ve sağlıklı bir şekilde çalışabilir, projeleri ve ürün satışlarını sorunsuz yürütebilirler.

Bu yazımızda, güvenli bir işyeri oluşturmanız için gereken 5 adımı sizler için inceledik.

1) İşyeri güvenliği kapsamında eğitimler alınmalı

Güvenli bir işyeri oluşturmanın ilk adımı iş güvenliği eğitimi almaktan geçer.

İş kazaları gerekli önlemler alındığı takdirde yaşanmayabilir, eğitimler alındığı takdirde riskli durumların oluşması ilk aşamada da olsa engellenebilir veya daha büyük hasarların oluşması önlenebilir.

Çalışanların ve işverenlerin güvenlik eğitimleri almaları bu noktada çok önemlidir. Bu sayede insanlar kendilerini bilinçli bir şekilde koruma altına alabilirler.

2) Alarm sistemleri kurulmalı

Her zaman risk altında olan işyerlerinizi bu durumlara karşı koruma altına almanız için gerekli olan önlemlerden biri de alarm sistemleridir. Oluşturulacak güçlü alarm sistemi ile, başta hırsızlık olmak üzere birçok riskten korunabilirsiniz. İşyerinizi gözlemleme imkanı bularak işleyişte bir sıkıntı çıkması halinde zamanında müdahale ile sorunları önleyebilirsiniz. Kamera sistemleri sayesinde kontrolü sağlayabilir ve doğru zamanda doğru müdahaleyi yapabilme imkanına sahip olarak riskleri ortadan kaldırırsınız.

3) Havalandırma sistemlerinin ve çalışma ortamlarının temizliğine özen gösterilmelidir

İşyerlerinde hava kalitesinin önemi başarı ile doğru orantılıdır. Sağlıklı bir hava kalitesi olan ortamlarda insanlar baş ağrısı ve yorgunluk gibi durumları yaşamazlar, işyerlerine katkıda bulunurlar. Hava kalitesi kötü olduğunda ise tüm bu durumların tersi gözlemlenir ve ciddi sorunlara da yol açabilir. Bu sıkıntıların yaşanmaması için tesisatların kontrolü, klima veya kalorifer filtrelerinin düzenli temizliği yaptırılmalıdır. Virüslerin havayolu ile bulaştığını hatırlatarak bu durumun önemini belirtmek istiyoruz.

Günümüzde yaşanmakta olan Covid-19 virüsüne karşı işyerlerinin daha fazla hijyen önlemi alması gerekmektedir. Hijyen kurallarına daha çok uyulmalı ve ortak alanların temizliği daha sık yapılmalıdır. Böylece, işyerlerindeki sağlık önlemleri alınmış olup sıkıntılı durumların yaşanmasının önüne geçilebilir.

4) İşe alım politikası önemlidir

İşe alım politikaları, güvenli bir işyeri oluşturmak açısından çok önemli bir konuma sahiptir.  İşe alınacak adayların detaylıca araştırmaları yapılmalıdır. Adayların sabıka kaydı ve referans kontrollerinin detaylı yapılması ile ilerde çalışanınızla yaşayabileceğiniz problemleri önceden görebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Çalışma ortamı huzuru, veriminizi de etkilemektedir. Aday seçiminizi bunları düşünerek yapmalısınız.

Araştırmaların yapılması ardından işe alınacak kişi ile ilgili belgelerin ve sertifikaların istenmesi gerekir. Belgelerin kopyaları her çalışanınızla ilgili olan dosyalarda muhafaza edilmelidir. İlerde yaşanabilecek bir duruma karşı her çalışanınızın bilgilerini saklamanız güvenli bir işyeri oluşturmanızda etkilidir.

5) İşyeri Sigortası yaptırın

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında iş güvenliğinin sağlanması ve çalışanların durumu, işverenlerin sorumluluğundadır. İhmaller ve yaşanabilecek olumsuz durumlar sebebiyle işyerleri korunmasız halde olabilirler. Olumsuz durumlar sonucunda da telafisi mümkün olamayacak hasarlar yaşayabilirler. Sorumluluklardan kurtulabilmek ve işyerinizi çalışanlarınızla birlikte güvence altına almak, İşyeri Sigortası yaptırmakla mümkündür.

Bu sigorta türü ile çalışanlar ve işyerleri, olası durumlara karşı güvence altına alınır ve hasarlar da teminat altındadır. İşyeri Sigortası’nın sayısız avantajı vardır. Bunların hepsinde güvence altına alınan çalışanlarınız ve işinizdir. İşverenler, poliçelerini istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda düzenlerler. Böylece özel bir sigorta oluşturmuş olurlar.

Aktürk Sigorta’nın uzman ekibi ile güvenli işyeri oluşturmak için ihtiyacınız olanları konuşabilir, sigortanız için hangi teminatlara ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz. Doğru adımları atabilmeniz için biz sizin yanınızdayız. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email