Emtia Sigortası Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Emtia sigortası; taşınma sırasında riskli durumların oluşması durumunda mallarınızın ve ürünlerinizin sigorta kapsamında teminat altına alınmasıdır.

Emtia Sigortası nasıl hesaplanır?

Bazı faktörler göz önüne alınarak Emtia Sigortası değeri ve şartları  hesaplanır. Toplam kütle hesabı malın cinsi, niteliği ve paketlenme biçimi,  taşınacak malla ilgili olan  nakliyat sigortası bedelini etkileyen faktörlerden biridir.

Bir diğer faktör ise sigortanın kapsamıdır. Mallarınızın ve ürünlerinizin hasarını karşılayan tam ziyan teminatı veya beklenmedik durumlar sonucu oluşan hasarları karşılayan dar teminat, sigorta bedelinin kapsamında farklılık oluşturmaktadır. Taşıma işlemini yapan aracın sefer kayıtları  ve bilgileri de sigorta bedelini belirlemekte etkilidir.

Sigorta şirketleri arasında farklılık gösteren sigorta bedeli hesaplama işlemi için genel bir formül bulunmamaktadır. Sigorta şirketleri tarafından uygulanan formüllerden biri;

Sigorta şirketinin ödeyeceği tazminat tutarı= (Belirlenen hasar miktarı) x (sigorta bedeli / sigortanın değeri)

Her şirket tarafından farklılık gösteren bu hesaplama yöntemi, örnek olarak gösterilebilir.

Dikkat edilmesi gereken konular

Mallarınızın ve ürünlerinizin taşınması sırasında,  oluşabilecek hasarlar Nakliyat Sigortaları kapsamında güvence altına alınmaktadır. Hem taşıma işlemini yapan nakliye firmalarını hem de kişinin eşyalarını güvence altına almak için geliştirilen Nakliyat Sigortaları, en çok tercih edilen sigorta çeşitleri arasında yer almaktadır.

Bu sigorta türünde, ana ve ek teminatların ayrımı iyi yapılarak poliçeye taşıma öncesinde işlenmesi gerekmektedir.

Ana teminatlar; taşıma aracının çarpma durumu, devrilmesi, yangın ve yol şartlarında yaşanabilecek olaylar şeklindedir.

Ek teminatlar ise poliçeye ana teminatlar dışında ek olarak eklenebilecek teminatlardır. Bunlar; nakil, yükleme veya boşaltma sırasında ortaya çıkabilecek  hasarlar, deprem, doğal veya sosyal olaylar veya hırsızlık durumları  şeklinde poliçeye eklenebilir.

Poliçeler sefer bazında düzenlenmektedir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email