Güneş Enerjisi (gES) yatırımları İçin 4 Önemli tavsiye

Günümüzde evrensel bir sorun olan küresel ısınma ve iklim değişiklikleri beraberinde sorunları da getiriyor. Böylece alternatif enerji kaynaklarına olan gereksinim de artmış oluyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan Güneş Enerji Santralleri (GES) Türkiye’de daha fazla önem kazanmaya başlamıştır.

GES, yüksek faydalar sağlamakla beraber birçok maliyeti de beraberinde gerektirmektedir. Yüksek miktarlarda yapılan bu yatırım, birçok riske de açık haldedir. Bu risklere karşı santrallerinizi ve yatırımınızı GES Sigortası ile güvence altına alabilirsiniz.

Bu yazıda, Güneş Enerjisi yatırımları için 4 yararlı bilgiyi sizler için inceledik.

1) Malzeme seçimine önem verin  

Yıllarca kalacak bir yatırım için malzeme seçimi ve uygulayıcı firma seçimi çok önemlidir. Seçilen ürünlerin ucuz ve kullanışsız olması, veriminizi etkileyebilir ya da ilerde daha büyük maliyetli sorunlara sebep olabilir. Yanlış seçilen ürün sonucu tüm tesisin sökülmesi ve baştan yapılması ihtimali söz konusu olabilir. Böyle bir durumun yaşanması size daha pahalıya gelmektedir. Bu sıkıntıları yaşamamak için iyi araştırma yapılması ve sektöre hakim olunması tavsiye edilmektedir.

2) Teknik danışmanlık yardımı alın 

Teknoloji hızla ilerlerken hala bazı EPC firmaları incelemelerini özenle yapmayarak doğru olmayan teklifler veriyor ve kurulumları özensiz yapıyor. Bunun sonucunda bütün yatırım özensiz  firmalar yüzünden zararla  sonuçlanıyor.

Teknik danışmanlar, onlara  vereceğiniz ücretin çok daha fazlasını size kazandırmak için çalışıyorlar. Koordineli olarak çalışarak tüm fırsatları değerlendirip sizin ihtiyacınıza uygun özel bir kurulum yaptırtabilirsiniz. Böylece verim sağlayabilir ve zararlardan kurtulursunuz.

3) Ödemenin tamamını ilk başta yapmayın

Uzun süreç gerektiren GES yatırımları, doğru ürün seçimi ve doğru kurulum firması seçimi ile verimli bir noktaya ulaşabilir. Yatırımınızın ödemesini hangi noktada ödemeniz gerektiği ise teknik danışmanlarla alınması gereken bir karardır. Eğer ödemenizi başta yaparsanız, santralle ilgili bir sorun çıkması halinde zorlanabilir ve beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 

4) Kurulumun iş güvenliği şartlarına uygun olduğundan emin olun

GES yatırımı sürecinde ürün seçimlerinin kalitesi ortaya çıkabilecek riskli durumları da etkilemektedir. Yeni bir kurulum yapılırken iş güvenliği şartlarına da uyulmadığı takdirde çatı veya santrallerde oluşabilecek hasarlar sonucu çalışanlarda çok büyük zararlar meydana gelebilmektedir.

Kurulumun yapılması sırasında veya sonrasında oluşabilecek riskli durumlara karşı GES projenize sigorta yaptırtabilirsiniz. Aktürk Sigorta olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik sunduğumuz sigorta türlerinden olan GES Sigortası ile müşterilerimize çok büyük imkanlar sağlamaktayız. Siz de bu imkanlardan yararlanarak projenizi teminat altına alabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email