İşyeri Sigortası ile yaptırabileceğiniz 10 teminat

Her işyeri kendi işine özel olarak belli riskler taşımaktadır. Risklerin gerçekleşmesi durumunda ise önlem alınmadığı takdirde telafisi zor olacak durumların yaşanması olasıdır. Maddi ve manevi anamda hasarların yaşanması durumunda ise işinizin devamlılığında sıkıntılar yaşanabilmektedir.

İşyeri sigortası ile tüm bu riskler güvence altına alınır. Ancak, teminatların araştırılmadan yapılması ve bilinçsizce poliçelerin hazırlanması sebebi ile sigorta yaptırıldığında da sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sebeple bilinçli bir sigorta poliçesi hazırlamanın önemi çok büyüktür.

İşyeri Sigortası ile işyerinizi, içerisindeki eşyaları, demirbaşları, makineleri, çalışanlarınızı güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca işinizde bulunan riskleri göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınıza göre ek teminatlardan da yararlanabilirsiniz.

Bu yazıda 10 önemli işyeri sigortası teminatını sizler için inceledik.

1) Yangın-Yıldırım-İnfilak Teminatı

İşyerinde yaşanması muhtemel riskli durumlardan biri de yangındır. Yangın yaşanması halinde işyerinde birçok hasar meydana gelebilir ve hatta masrafların karşılanamama durumunda işyeri kapatılabilir. Geri dönülemez bu bilançoların yaşanması, işyeri sigortası yaptırılmadığı zamanlarda olası bir durumdur.

İşyeri Sigortalarının ana teminatlarından biri yangın, yıldırım, infilak teminatıdır. Bu teminat ile; yangın ve yıldırım sonucu patlama durumlarının yaşanması halinde oluşacak hasarlar belirlenen limitler kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanır. Teminat detaylarını, limitlerini ise sigorta şirketiniz ile iletişime geçerek belirleyebilirsiniz.

2) Deprem Teminatı

DASK tarafından sunulan sigortadan işyerleri yararlanmazlar. Bu sebeple işyerlerinin ayrıca sigortalarına deprem sigortasını ekletmeleri gerekmektedir. Bu teminat ile deprem durumunun yaşanması durumunda bina, binanın içindeki eşyalar ve depremin oluşturacağı hasarlar güvence altındadır. Bu teminatın bedeli, deprem bölgesi haritasına göre değişiklik göstermektedir.

3) Enkaz Kaldırma Teminatı

Bu teminat ile, deprem yaşanması halinde hasarların oluşması sonucunda enkazın kaldırılma, temizlenme ve nakledilme masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.

4) Hırsızlık Teminatı

İşyerlerinde yaşanma ihtimali yüksek risklerden biri de hırsızlık durumundur. Bu teminatın poliçede olması halinde hırsızlık durumunun yaşanması sonucundaki zararlarınız sigorta şirketi tarafından karşılanır. Ancak hırsızlık teminatının geçerli olabilmesi için bazı şartlar söz konusudur.

Öncelikle hırsızlık durumunun emniyet tarafından teyitli olması gerekmektedir. Hırsızlığın; zorlama, tırmanma, işyerinde saklanma vb. şeklinde yapılmış olması gereklidir.

Poliçeye dahil edilen demirbaşlar da bu teminat ile karşılanır. Para, mücevher vb. durumlar ise bu kapsamda değerlendirilmez. Dahil edilmesi isteniyorsa da kasa hırsızlık teminatı ile poliçeye eklenmesi gerekmektedir.

 

 

5) Makine Kırılması ve Elektronik Cihaz Teminatı

Bu teminatın poliçeye eklenmesi ile, işyerinizdeki demirbaş makinelerin ve elektronik cihazların bozulması, kırılması halinde onarım masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır. Ancak onarım mümkün değilse poliçenin başlatıldığı tarihteki fiyatlar doğrultusunda makineler ve cihazlar, yenileri ile değiştirilirler.

Makineler ve elektronik cihazlar işyerlerinin çalışma sistemlerini sağlayan araçlardır. Bozulmaları durumunda ve sigortalarının olmadığı durumunda ise masrafların işyeri sahipleri tarafından karşılanması, işyerini zarara uğratabilmektedir.

6) Dahili Su Teminatı

İşyerlerindeki su tesisatının patlaması, tıkanması, kırılması gibi durumların yaşanması sonucunda oluşan hasarlar sigorta kapsamına göre teminat altındadır.

7) Cam Kırılması Teminatı

Her işyerinin kendine özel riskleri vardır. Bu risklerden biri de cam kırılması durumlarıdır. Cam kırılması, çatlaması durumlarında (vitrinler de dahil) oluşacak hasarlar sigorta kapsamındadır.

Şirketlerin ihtiyaçlarına göre teminatlarını belirleyerek poliçelerin düzenlenmesi gerekmektedir. Böylece riskler sonucu işyerlerinizde maddi zararlar yaşamadan her zaman güvence altında olabilirsiniz.

8) Emniyet Suiistimal Teminatı

İşletmelerin kendi içlerinde oluşabilecek risklere karşı da teminatlarını belirlemeleri gerekmektedir. Çalışanlarınız tarafından yapılacak hırsızlık, zarar verme vb. durumlardan sigortanızın limitleri kapsamında güvence altında olabilirsiniz.

9) Kar, Dolu, Fırtına, Su Baskını Teminatı

Doğal afetler her zaman yaşanabilecek durumlar olup, kontrol edilmesi zor olan durumlardandır. Bu durumların yaşanması sonucu işyerinizde hasarlar meydana gelebilir. Ayrı ayrı teminat olarak poliçeye yazılan bu teminatlar, sigorta kapsamınız dahilinde, hasarlarınızın sigorta şirketiniz tarafından karşılanmasını sağlar.

10) Grev, Lokavt, Halk Karışıklığı, Terör Eylemleri Teminatı

Kitle eylemleri sonucu oluşacak durumlar, bu teminat kapsamında poliçeye eklenebilir. Bazı şehirlerde daha çok yaşanan eylemler, işletmenize zarar verme durumuna ulaşırsa hasarlarınız, önceden belirlenmiş şartlar dahilinde sigorta şirketi tarafından karşılanır.

İşyeri Sigortanızı belirlerken ihtiyaçlarınızı ve risklerinizi en iyi şekilde değerlendirmenizde fayda vardır. Aktürk Sigorta olarak en uygun poliçeyi hazırlamanıza ve risklerinizi belirlemenize uzman kadromuz ile yardım ediyoruz. Siz işinize odaklanırken biz risklerinizi ortadan kaldıralım.

Bu kolaylıklardan daha fazla yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email