Kasko Sigortası Alırken Kaçınılması Gereken 7 Durum

Kasko Sigortanızın olmadığı durumlarda bir kazaya karışmanızın sonuçları çok büyük olabilir. Bu durumdan korunmak ve sonuçların stresinden etkilenmemek için araç sahiplerinin Kasko Sigortası yaptırması çok önemlidir.

Bu noktada sigorta genel şartlarını bilmek-araştırmak-incelemek çok önemlidir. Çünkü Kasko Sigortası hazırlanırken yapılan bir hata nedeniyle beklediğiniz teminattan mahrum kalabilirsiniz. Hatalı teminatlar eklememek ve bilinçli olarak hareket edebilmeniz adına poliçede dikkat etmeniz gereken küçük ama önemli detayları öğrenmelisiniz. Bunları bilmeniz, sigorta alma sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Araç Kasko Sigortası alırken yapılan hataları bu yazımızda sizler için inceledik.

Kasko Sigortası Alırken Kaçınılması Gereken Hatalar

1) En Düşük Primli Sigortayı Seçmek

Bir sigorta türünü seçerken fiyat performans değerlendirmesi bizim için önemlidir. Ancak düşük prim ödemek adına ihtiyacınız olan teminatları poliçeye ekletmemek, yaşayacağınız olumsuz durumlardan yeteri kadar korunamayacağınızı gösterir.

En ucuz poliçeler sizin için en iyi teminatları sağlamıyor olabilir. Bu poliçe, araç fiyatınızın yarısından daha az bir teminat sağlıyorsa hasar yaşanması durumunda tüm masraflarınız karşılanmayacak olabilir.

Kasko Poliçesi satın alırken; aracın fiyatı, yaşı, sigortalı beyan değeri, ek teminatlar ve sigorta şirketinin sunduğu hasar hizmeti gibi faktörleri mutlaka değerlendirin.

Her şeyden önce güvenilir bir sigorta şirketi ile çalıştığınızdan emin olun ve unutmayın, sadece ucuz olduğu için kasko poliçesi satın almıyorsunuz! Bu poliçelerden sağlayacağınız faydalar için bu poliçeyi alıyorsunuz!

Bu poliçeden maksimum faydayı alabilmek için teminat kapsamlarınızı iyi değerlendirin. Eğer ucuz bir poliçeye sahipseniz de bu poliçenin teminatlarının ihtiyaçlarınızı ne ölçüde karşıladığına dikkat edin.

2) Minimum Seçenekli Teminatlardan Kaçının.

Yapılan bir diğer hata ise yeterli teminat seçeneklerinin poliçeye eklenmemesidir.  Unutmayın! Kasko poliçesindeki sunulan teminatlar, aracınıza ve size özel olmalıdır. Çünkü her kullanıcının ihtiyaçları farklıdır ve kullanılan aracın özellikleri her araçta aynı değildir. Siz sigortalılarımızın amacı, istenmeyen olayların yaşanması durumunda finansal desteğe sahip olmaktır. Ayrıca hasar durumunda cebinizden ekstra para çıkmamasıdır.

Bu noktada yapılan yaygın bir hata, minimum seviyede sigorta teminatını poliçeye ekletmek ve tüm senaryolarda ihtiyaçlarınızı karşılayacak kapsamlı bir sigortayı satın almamaktır.

3)Araştırma Yapmadan Sigorta Poliçesi Seçmek

Araştırma yapmadan, şartları ve seçenekleri değerlendirmeden ilk karşılaşılan sigorta poliçesini yaptırmak doğru değildir. Her sigorta şirketi kasko sigortası için aynı oranda teminat ve fiyat sunmuyor. Bu noktada asla acele bir şekilde poliçenizi seçmeyin. Hasar durumu yaşadığınızda şartların istediğiniz gibi olmadığını görünce pişmanlık yaşayabilirsiniz.

Bir poliçenin özelliklerini ve tekliflerini incelemek için zaman ayırın. Farklı poliçeleri karşılaştırın. İnce noktalarda farkları bulabileceksiniz. Özellikle online kasko sigortasını satın alırken daha özenli olmalısınız. Şartların tamamını okuyarak onaylamalısınız. Aksi takdirde istemediğiniz durumlar ile karşılaşmanız çok olasıdır.

Online olarak kasko sigortası alıyor veya yeniliyorsanız, seçtiğiniz sigorta şirketinin sertifikalı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca 7/24 hizmet sunan canlı destekler ile sorularınızı sorabilir, online hizmetten yararlanabilirsiniz.

4) Doğru Bilgi Paylaşmamak

Bir Kasko Poliçesi alırken kişisel bilgilerinizi ve sorulan detay bilgilere doğru cevap vermeniz son derece önemlidir. Tüm soruları cevaplarken şeffaf olmalısınız.

Sigorta işlemlerinde karşılıklı güven çok önemlidir. Sigorta şirketleri, sigortalıdan gelen bilgilere göre hareket eder. Bu noktada doğru adımlar atılabilmesi için bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bazı insanlar, prim düşürebilmek adına bilgileri gizlemeyi veya yanlış bilgi vermeyi tercih eder. Yapılan bu yanlış işlem ileride o kişileri kötü anlamda etkileyebilir.

5)Ek Teminatları Değerlendirmemek

Kasko poliçesi düzenlenirken ana teminatların yeterli olacağı düşüncesi söz konusudur. Bu, primlerin az ödenmesi demektir. Ancak, olumsuz olayların yaşanması durumunda ana teminatlar yeterli olmayacaktır. Ek teminatlar, geniş kapsam ve hizmetler sunar. Ek teminatları belirlerken hasar durumunda cebinizden ek ücretlerin çıkmamasını sağlar. Belki hiçbir zaman hasar yaşamayacaksınız. Ancak, yaşanması durumunda hazırlıksız olmayacaksınız.

Bir diğer durum ise teminatlar ve limitler arasındaki dengenin önemidir. İhtiyaçlarınıza göre teminatları belirleyerek limitleri gözden geçirmelisiniz. Hiçbir ek avantajı eklememek, kapsamın daralması anlamına gelir. Bu durumda da sorun yaşayacak taraf olmak kaçınılmazdır.

6) Sigortanızın Son Tarihinden Önce Yenilenmemesi

Kasko Sigortasını poliçe bitiş tarihinden önce yenilemek son derece önemlidir. Sigorta şirketleri, sigortalıları yaklaşan yenileme tarihinden 3-4 hafta önce bilgilendirir. Bu bilgilendirmeler sigortalı tarafından sevilmese de sigortalının haklarını kaybetmemesi ve avantajlı yenileme indirimlerinden yararlanabilmesi için önemlidir.

Sigortanızı poliçe bitimi öncesi yenileyemiyorsanız son gün bile yenilemeniz önemlidir. Çünkü sigorta poliçenizin bitmesi durumunda hasar durumunun yaşanması sizi savunmasız bırakacaktır. Yenilemelerin yapılmaması, sigorta teminatınızın süresi geçtiği anda haklarınızın son verileceği anlamına gelir.  Bu da teminatlarınızın artık geçerli olmayacağı demektir. Bu sebeple hatırlatıcılar, siz savunmasız kalmayın diye haklarınızı güvence altına alabilmek adına vardır.

7) Kasko Sigortası Şartlarını Bilmeden Poliçe Satın Almak

Kasko Poliçesi alınmadan önce teminat şartlarının iyi bilinmesi gerekmektedir. Her poliçe hasarlı durumların tamamını karşılamaz. Karşılayabilmesi için poliçe teminatlarının şartlarında tüm detayların bulunması gerekmektedir. Kasko Sigortası, belirli hüküm ve koşulları olan bir sözleşmedir. Kasko genel şartları altında teminatlar belirlenir ve sunulur. Hasar talebinde bulunmadan öne bu şartlar ve koşullardan haberdar olmanız önemlidir.

Poliçe şartlarını incelemek, kasko teminatlarını okumak; hasar talebi beklentilerinizi karşılaması açısından yardımcı olabilir. Aktürk Sigorta olarak, tüm beklentilerinize uyacak poliçe şartlarını sizler ile belirliyor, teminat ve limit dengesini sizler ile kuruyoruz. Kafanıza takılan tüm soruların karşılığını bulabilmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email