Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası arasındaki farklar

Ne yazık ki hayatta güzel sürprizler olduğu kadar kötü sürprizlerle de karşılaşabiliyoruz. Sağlıklı beslenmeye çalışarak, spor yaparak, tahlilleri aksatmayarak hastalıklardan korunmaya çalışsak da riskli durumlarla her zaman herhangi bir yerde karşılaşabilir, hastanede tedavi görmeye başlayabiliriz.

Sosyal güvenceniz olsa da sağlık sigortalarının imkanlarından yararlanabilirsiniz. Özel hastanelerde sıra beklemeden, dilediğiniz doktorun görüşünü alarak daha konforlu ve iyi bir hizmet alma şansına sağlık sigortaları ile sahip olabilirsiniz. Sağlık Sigortaları ile anlaşmalı hastanelerde poliçeleriniz kapsamındaki limitler dahilinde; muayene, ameliyat, laboratuvar gibi hizmetlere ek olarak yoğun bakım gibi durumlardan da yararlanabiliyorsunuz. Bu sigortaları yaptırarak hesapta olmayan sağlık hizmetleri harcamalarınızın yükünü azaltabilir, kaliteli sağlık hizmeti imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Sağlık Sigortaları kapsamında alacağınız hizmetler farklıdır. Bu sigortalar Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’dır. Ana teminatları aynı tutarak ek teminatlarla sigortalarınızı genişletebilir, ihtiyaçlarınız doğrultusunda poliçenizi düzenleyebilirsiniz.

Bu yazıda Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası arasındaki farkları sizler için inceledik.

1) Sağlık giderlerinin karşılanması

Özel Sağlık Sigortası, poliçenizdeki limitler ve teminatlar dahilinde sağlık giderlerinizin sadece belli bir oranının sigorta şirketi tarafından karşılandığı ve ek ücretler ödeyebileceğiniz sigorta türüdür. (Bu oranlar sigorta şirketiniz tarafından poliçeniz hazırlanırken belirlenir)

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, sadece sigorta şirketinin anlaşmalı hastanesinin kullanılabildiği ve poliçedeki teminat limitlerine bağlı kalındığı bir sigorta türüdür. Bu şartların sağlanması halinde hastanede ek ücret ödemeniz gerekmez.

2) SGK’lı olma şartı

Özel Sağlık Sigortası’ndan SGK’lı olmadan yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan ise SGK’lı olmadan yararlanamazsınız.

SGK güvencesine sahip olmak, sigorta şirketinin anlaşmalı hastanesini kullanmak ve sigorta şirketinin belirlediği yaş aralığında olmak Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan yaralanma kriterleridir.

3) Yurtdışında sigortanızı kullanma şansı

Özel Sağlık Sigorta’nızın teminatlarını genişleterek sigortanızın imkanlarından yurtdışında da yararlanabilirsiniz.  Bu şekilde ihtiyaçlarınızı belirleyerek poliçenize istediğiniz durumları ekleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda ise yurtdışı imkanından yararlanamazsınız. Sigortanın başka ek teminatlarını gözden geçirerek diğer ihtiyaçlarınızı belirleyebilirsiniz.

4) Hastane imkanları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası imanları sadece sigorta şirketinin anlaşmalı hastanelerinde geçerlidir. Bu imkanlar sigorta seçilmeden önce poliçede görülebilmektedir.

Özel Sağlık Sigortası’nda ise bu imkanlar daha geniştir. Bu sigortanın imkanlarını da poliçede önceden görebilirsiniz.

İhtiyaçlarınız doğrultusunda hangi sigortayı seçmeniz gerektiğini belirleyerek Aktürk Sigorta ile iletişime geçebilir, sizler için hazırladığımız avantajlı imkanları inceleyebilir, kendinizi ve ailenizi güvence altına alabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email