Sigortasız araç kullanımı sonucu
ortaya çıkan problemler nelerdir?

Her gün haberlerde karşılaşılan trafik kaza durumları, ne kadar önlem alınmaya çalışılsa da meydana gelmektedir. Kazalar ölümle sonuçlanabilir veya tarafları zorlayacak şekilde maddi zararlar oluşabilmektedir.

Trafik Kasko sigortası ile aracınızı sigortalayarak yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı maddi güvence sağlayabilirsiniz. Sigorta şirketiniz, araç sigortanız sayesinde karşı tarafa 41.000₺’ye kadar verilen masrafları karşılamaktadır.

Sigortasız kalarak her türlü riske açık hale gelmekten korunmak sizin elinizde.

Bu yazıda; Sigortasız araç kullanmanın ortaya çıkardığı problemleri ve Kasko sigortası yaptırırken  dikkat edilmesi gereken noktaları  inceleyebilirsiniz.

Sigortasız araç kullanmanın ortaya çıkardığı problemler

Trafik sigortası; kanunlar kapsamında yapılması zorunlu bir sigortadır. Aracınızın sigortasız olmasının keşfedilmesi için bir kaza durumunun yaşanması gerekmez. Bir polis çevirmesinde de aracınızda “Trafik Sigortası”nın olmadığı öğrenilebilir. Bu durumla karşılaşıldığında, yetkili kişiler tarafından cezai işleme tabii tutulursunuz.  Ceza sonucunda araç sahibi zamdan etkilenmemek için  en kısa sürede cezasını ödemeli ve sigorta poliçesini başlatmalıdır. Trafikten men edilme cezası alınmışsa; araç en yakın otoparka çekilir, araç sahibi prosedürleri tamamlar ve otopark ücretini de ödeyerek aracını teslim alır.

Kasko sigortası ise kanunen yaptırılması zorunlu bir sigorta türü değildir. Kaza durumunda trafik sigortasının 41.000₺’yi aşan karşı taraf masraflarını ve poliçede belirtilen teminatlar dahilinde sigortalının masraflarını karşılamaktadır.  Hırsızlık, yangın, doğal afetler, çarpışma durumları, trafikte veya park halinde karşılaşılabilecek durumlara karşı güvence sağlayan isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Eğer aracınızın kasko sigortası varsa yaşanılan riskler sonucu meydana gelen hasarlar, sigorta şirketiniz tarafından karşılanır.

Eğer araçta kasko sigortası bulunmuyorsa, hasarların sorumluluğu araç sahibine aittir.  Ancak hasarlar için belirlenen tutarlar, Kasko poliçesi başlatmak için ödenecek tutarlardan çok daha fazla olabilmektedir. Bu sebeple, Kasko sigortası yaptırmak size birçok avantajlı durum sunmaktadır.

Kasko sigortası zorunlu trafik sigortası gibi kanunen zorunlu bir sigorta türü değildir. Araç sahipleri ihtiyaçları doğrultusunda, kendi araçlarına uygun sigorta poliçelerini oluşturabilirler.

Standart Kasko teminatları dışında da ek paketlerle daha çok imkandan yararlanma imkanı sağlanmaktadır.

Daha başarılı bir sigorta imkanından yararlanmak için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır;

-Kasko sigortası yapan şirketlerin araştırılıp, imkanları karşılaştırılarak değerlendirilmelidir.

-Araç değerleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra kasko değer listesine uygun araç bedeli girildiğinden emin olunmalıdır.

-İhtiyaçlara göre ek teminatlar belirlenmelidir.

– Hasarsızlık indirimi gibi avantajlı durumlar hakkında araştırma yapılmalıdır.

– Muafiyetlerden tamamen arındırılmış bir kasko poliçesi olduğuna dikkat edilmelidir.

– Mini onarım teminatı hakkında sigorta şirketine sorular sorulmalıdır.

-Ödeme koşulları detaylarla belirlenmeli ve prim hesaplama prosedürleri incelenmelidir.

Aktürk Sigorta’nın profesyonel ekibi sayesinde ihtiyacınız olan Kasko sigortasını ve ek teminatlarını belirlemek çok kolay.  Yaşanabilecek  olası riskli durumlara karşı siz de sigortanızı yaptırın. Sizi ve aracınızı güvence altına alalım.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email